ایران گردی

پارک ملی گلستان؛ جاذبه‌ای بی‌همتا و تماشایی

تودی تریپ: حیف است تا استان گلستان برویم و دلتنگ دیدن پارک ملی گلستان باشیم. این پارک یکی از قدیمی ترین پارک های ملی ثبت شده در ایران است که پناهگاه کمیاب حیات وحش به شمار می رود.

پارک ملی گلستان اولین پارک ملی کشور است که در اولین ذخیره‌گاه کره‌ای یونسکو ایران به ثبت رسیده است. بیشتر این پارک در استان گلستان، قسمت دیگر در شهرستان بجنورد و قسمت کوچکتر در شهرستان شاهرود قرار دارد.

برای پارک ملی گلستان

گفتنی است این پارک به گلوگاه استان گلستان معروف است که در 115 کیلومتری غرب بجنورد و 30 کیلومتری شهر گالیکش قرار دارد. یکی از جاذبه های پارک ملی گلستان که می تواند هر طبیعت دوستی را به خود جذب کند، تنوع گونه های گیاهی و جانوری است که تماشای آن لذت بخش خواهد بود.

حدود 1350 گونه گیاهی و 302 گونه جانوری در پارک ملی وجود دارد که حیواناتی مانند قوچ، گوسفند و خوک در آن زندگی می کنند. گردشگران تور گلستانگردی که از این پارک مهیج عبور می کنند می توانند بدون ترس از انسان خوک هایی را ببینند که در مسیر جاده می آیند به طوری که برخی از این خوک ها حتی غذای دست انسان می خورند.

پارک ملی گلستان؛  جاذبه ای بی نظیر و دیدنی

از دیگر حیواناتی که در اطراف پارک ملی گلستان به چشم می خورد می توان به پرندگانی اشاره کرد که حدود یک سوم آنها در این پارک شناسایی شده اند. تعداد پرندگان در پارک ملی به 149 گونه می رسد که شامل مگس گیر، دم قرمز، کبک، تیمو، دارکوب، زنبور عسل، قرقاول و برخی پرندگان دیگر می شود.

علاوه بر تنوع گونه های گیاهی و جانوری پارک ملی گلستان، گردشگران طبیعت این امکان را دارند که از وجود آبشارهای شگفت انگیز اطراف پارک مانند آبشار آق سو و آبشار گلستان لذت ببرند.

با رفتن به میان این آبشارها که گزینه ای مناسب برای دوستداران طبیعت است، می توانید تصاویر زیبایی از طبیعت اطراف خود بگیرید و در کنار همراهان خود لحظاتی فراموش نشدنی را برای خود رقم بزنید. جاذبه های پارک ملی گلستان بی پایان است، وجود دره ها و کوه های مختلف در این پارک زیبایی آن را دو چندان می کند که عبارتند از: شاها، عدن، یکه کدم، آلو باغ، جمشید آباد، آگ سو، علم، کارا کشلی، علی دالی، کارا کان. شاید این سوال را از خود بپرسید که کدام فصل برای بازدید از پارک ملی گلستان بهتر است؟

می توانید در هر فصلی از این پارک هیجان انگیز دیدن کنید و زیبایی های بی نظیر طبیعت را تجربه کنید. اگر در فصل بهار به این منطقه سفر کنید، می توانید مناظر زیبا و گل های رنگارنگ و معطر را تماشا کنید که دیدن آنها بسیار جالب است.

تهدیدات پارک ملی گلستان

متاسفانه این منطقه توسط عوامل طبیعی و غیرطبیعی زیادی در معرض تهدید است، وجود شکارچیان غیرمجازی که حیوانات پارکی را شکار می‌کنند تهدیدی جدی برای این گونه‌های کمیاب محسوب می‌شود و اگرچه این منطقه حفاظت‌شده است، اما این تهدید همیشه در سوی دیگر وجود دارد. ، سفرهای زیاد به این منطقه باعث تصادفات و مرگ و میر حیوانات به خصوص خوک در طول مسیر می شود.

پارک ملی گلستان؛  جاذبه ای بی نظیر و دیدنی

عواملی مانند آتش سوزی و سیل از دیگر عواملی هستند که باعث از بین رفتن بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری می شوند، حتی این سیل ها می تواند بسیار وحشتناک باشد و منجر به مرگ افراد شود، مثلاً در سیل سال 2013 اتفاق افتاد که اجساد در 280 مسافری که به این پارک رفته اند پیدا شد.

پارک ملی گلستان یکی از 50 ذخیره گاه زیستی این کره خاکی است و حفاظت از آن نه تنها برای خودمان، بلکه به نفع مردم جهان است.

با توجه به وسعت پارک ملی گلستان راه های زیادی برای دسترسی به آن وجود دارد. جاده گرگان – مشهد رایج ترین مسیری است که از طریق آن می توان به قسمت اصلی پارک رسید. از گرگان حدود دو ساعت با پارک فاصله دارد، از این شهر باید به سمت شرق به استان و شهر گالیکش بروید. پس از خروج از گالیکش با 15 کیلومتر مسیر پیاده روی به پارک خواهید رسید.

اگر می خواهید از خراسان به این پارک برسید باید به شهر بجنورد بروید. از بجنورد تا پارک ملی 159 کیلومتر است که با ماشین حدوداً دو ساعته می‌توانید به آن برسید. بخش کوچکی از پارک نیز در استان سمنان است. بنابراین اگر می خواهید از این استان به جنگل گلستان برسید باید به شهرک شاهرود بروید تا پس از طی چند کیلومتر وارد این پارک جنگلی شوید.

پارک ملی گلستان اولین پارک ملی ثبت شده در ایران است که در حاشیه شرقی البرز و جنگل های شمالی کشور واقع شده است. مرز غربی پارک ملی از روستای تنگره در استان گلستان شروع و مرز شرقی آن به روستای رباط کرابیل در استان خراسان شمالی ختم می شود.

بیشتر این پارک در استان گلستان، حدود 34 درصد آن در استان خراسان شمالی و قسمت کوچکی در استان سمنان است. این پارک که به گلوگاه استان گلستان شهرت دارد در 115 کیلومتری بجنورد و 15 کیلومتری شهر گالیکش در مینوشر است.

  • نشانی: استان گلستان در 15 کیلومتری شهر گالیکش

پارک ملی گلستان؛  جاذبه ای بی نظیر و دیدنی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا