مسافت شهرها

فاصله تهران تا ارمنستان با خودروی سواری و اتوبوس چند کیلومتر است؟

در این مطلب از سایت تودی تریپ قصد داریم فاصله تهران تا ارمنستان با خودروی سواری و اتوبوس چند کیلومتر است؟ را به شما بگوییم. اگر قصد سفر به این مقاصد را دارید پیشنهاد می کنیم حتما در ادامه همراه ما باشید.

فاصله تهران تا ارمنستان با خودروی سواری چند کیلومتر است؟

برای سفر زمینی از تهران به ایروان در ارمنستان، بهتر است از خودروی سواری شخصی استفاده کنید. مسیری که از آذربایجان شرقی تا مرز نوردوز و سپس از مرز نوردوز تا شهر ایروان طی می‌شود، طبیعت بسیار زیبایی دارد که در اکثر مناطق ایران نمی‌توان یافت. قبل از شروع سفر، بهتر است برنامه‌ریزی دقیقی برای مسیر و زمان سفرتان داشته باشید تا بتوانید استراحت‌ها، وعده‌های غذایی و سایر نیازهای خود را به خوبی برنامه‌ریزی کنید.

برای رسیدن به ارمنستان (ایروان) با خودروی سواری شخصی از مرز “نوردوز” در استان آذربایجان شرقی عبور می‌کنید. فاصله‌ها بین شهرها و مرزها به همراه مسافت‌ها به شرح زیر است:

 • فاصله‌ تهران تا تبریز: ۶۰۰ کیلومتر
 • فاصله‌ تبریز تا جلفا: ۱۳۰ کیلومتر
 • فاصله‌ جلفا تا سیه رود: ۶۰ کیلومتر
 • فاصله‌ سیه رود تا مرز نوردوز: ۲۰ کیلومتر

با جمع کردن این فواصل، مسافت کلی از تهران تا مرز نوردوز تقریباً ۸۱۰ کیلومتر است. اگر علاقه داشتید پیشنهاد می‌شود بازارچه پایانه مرزی نوردوز را نیز ببینید، این بازارچه کالاهای خارجی اصلی و قیمت‌های پایین تری نسبت به بازارهای ایران دارد.

مسیر اول: پس از عبور از مرز نوردوز، مسیر جاده‌ای مستقیم به سمت شمال غربی را طی می‌کنید تا به شهر گیومری در ارمنستان برسید. از گیومری می‌توانید به سمت شرق حرکت کنید تا به ایروان برسید. فاصله تقریبی از مرز نوردوز تا ایروان در این مسیر حدود 200 کیلومتر است.

مسیر دوم: پس از عبور از مرز نوردوز، می‌توانید به سمت غرب حرکت کنید و از طریق شهرهای آرارات و آرماویر به ایروان برسید. این مسیر طولانی‌تر است و فاصله تقریبی آن از مرز نوردوز تا ایروان حدود 280 کیلومتر است.

در هر دو مسیر، ممکن است در مسافتی بین گیومری و ایروان به محله‌ها و شهرهای کوچکی برخورد کنید که می‌توانید برای استراحت و تفریح در طول سفر، در آنجا مراکز توریستی را ببینید

نکات مهم برای سفر از تهران به ارمنستان با خودروی سواری شخصی

برای سفر از تهران به ارمنستان با استفاده از خودرو شخصی، برخی نکات مهم و ضروری وجود دارد.

 • اولین نکته این است که برای ورود به ارمنستان، ویزا لازم نیست اما حتماً باید مطمئن شوید که پاسپورت شما دارای اعتبار حداقل شش ماهه باشد.
 • همچنین باید به عوارض خروج از کشور توجه کنید. برای خروج از کشور، هر شخص برای بار اول ۲۲۰ هزار تومان، برای بار دوم ۳۳۰ هزار تومان و برای بار سوم ۴۴۰ هزار تومان عوارض خروج را پرداخت کند.
 • برای سفر با خودرو به ارمنستان، باید گواهینامه بین‌المللی دریافت کنید. این گواهینامه با هزینه‌ای تقریباً ۱۲۰ هزار تومان قابل دریافت است. همچنین برای خودرو خود، نیاز به پلاک بین‌المللی دارید که هزینه آن حدود ۳۶۰ هزار تومان میشود.
 • در ضمن برای خودروی خود باید برچسب‌های CD و IR را دریافت کنید. این برچسب‌ها با هزینه‌ای معادل ۴۸۰۰ تومان در دسترس هستند و برای عبور از مرزهای مختلف ضروری هستند.
 • همچنین برای خروج از کشور، به یک مجوز خروج از کشور نیاز دارید که مبلغی تقریباً ۱۸ هزار تومان را باید برای دریافت آن پرداخت کنید.
 • در نهایت، پیش از سفر حتماً به نکات مربوط به مقررات رانندگی در ارمنستان مطالعه کنید و اطمینان حاصل کنید که خودروی شما برای سفر به ارمنستان آماده است.

فاصله تهران تا ارمنستان با هواپیما چندساعت است؟

فاصله تهران تا ارمنستان هوایی از طریق پرواز بستگی به نوع پروازی دارد که انتخاب می‌کنید. یکی از مسیرهای معمول برای پرواز به ایروان، پرواز بدون توقف است که حدود یک ساعت و 30 دقیقه طول می‌کشد. این نوع پرواز معمولا محبوبیت بیشتری بین مسافران دارد چون کمتر از بقیه پرواز ها طول میکشد .

اما اگر تصمیم دارید با پروازهایی که توقف دارند به ایروان بروید، زمان سفر بیشتر می‌شود. پس از پنج تا هشت ساعت پرواز، شما به مقصد خود در ایروان می‌رسید. اگر مقصدتان ایروان است فاصله تهران تا ایروان را بررسی کنید. بیشترین توقف‌ها در مسیرهای پروازی از طریق مسکو یا دبی صورت می‌گیرند. این توقف‌ها معمولاً به عنوان فرصتی برای استراحت و تغییر هواپیما مورد استفاده قرار می‌گیرند. بستگی به شرکت هواپیمایی و برنامه پروازی، تعداد توقف‌ها ممکن است متفاوت باشد.

مسافت تهران تا ارمنستان با اتوبوس چند کیلومتر است؟

مسافت تهران تا ارمنستان با اتوبوس حدوداً ۱۱۹۵ کیلومتر است. اتوبوس‌هایی که از تهران به ایروان عازم می‌شوند، ابتدا مسیر خود را از تهران به تبریز طی می‌کنند که حدوداً ۶۰۰ کیلومتر است. سپس از تبریز به جلفا، که حدوداً ۱۳۵ کیلومتر است، میروند. بعد از عبور از جلفا، باید مسافتی حدوداً ۸۰ کیلومتر تا مرز نردوز را طی کنید. در اینجا، یک توقف نسبتاً طولانی به مدت دو تا سه ساعت برای بازرسی و بررسی چمدان‌ها انجام می‌شود.

بعد از عبور از مرز نردوز و ورود به ارمنستان، باید رودخانه ارس و مرز سوری را عبور کرده و دوباره به اتوبوس سوار شوید. سپس باید حدوداً ۳۸۰ کیلومتر دیگر را تا رسیدن به ایروان طی کنید. مدت زمان سفر تقریباً ۲۰ ساعت است، اما در شرایط خاص ممکن است این مدت زمان افزایش یابد.

در طول سفر با اتوبوس، می‌توانید از مناظر زیبا و دیدنی‌های منطقه لذات ببرید و تجربه جدیدی را در مسیر خود داشته باشید. همچنین می‌توانید با مسافران دیگر ارتباط برقرار کنید یا دوست شوید و تجربیات سفر را با هم به اشتراک بگذارید. سفر به ارمنستان با اتوبوس یک گزینه مناسب برای کسانی است که ترجیح می‌دهند با وسیله نقلیه عمومی به ارمنستان سفر کنند و به صرفه‌ترین روش برای رسیدن به مقصد خود را انتخاب می‌کنند.

جمع بندی

راه های مختلفی برای سفر به ارمنستان وجود دارد که هر فرد می‌تواند متناسب با شرایط مالی وعلایق خود البته ترجیحا در ارزانترین زمان سفر به ارمنستان یکی از آن‌ها را انتخاب کنند:

 1. می‌توانید از خودروی سواری شخصی برای سفر زمینی استفاده کنید و مسیر از آذربایجان شرقی تا مرز نوردوز و سپس به ایروان را طی کنید. فاصله تهران تا مرز نوردوز حدود ۸۱۰ کیلومتر است. فاصله تقریبی از مرز نوردوز تا ایروان حدود 200 کیلومتر است.
 2. اگر با پروازهای مستقیم از تهران به ایروان سفر کنید سفر شما حدود یک ساعت و 30 دقیقه طول می‌کشد.
 3. همچنین اتوبوس‌ها مسیری که از تهران به ایروان طی می‌کنند حدوداً ۱۱۹۵ کیلومتر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا