ایران گردی

تماشایی‌ترین گردنه ایران / گردنه حیران؛ جاذبه زیبا و دیدنی آستارا

تودی تریپ – خدمات مسافرتی: گردنه حیران مسیری شگفت انگیز و دیدنی به طول 35 کیلومتر است که در میانه جاده آستارا – اردبیل قرار دارد و به عنوان یکی از زیباترین مسیرهای ایران شناخته می شود. این گردنه در منطقه تعطیلات قرار دارد و آخرین منطقه حفاظت شده استان گیلان محسوب می شود.

این گردنه رویایی از یک سو مشرف به کوه های پوشیده از جنگل های انبوه است و از سوی دیگر می توان جنگل هایی را دید که متعلق به آذربایجان است و از زیبایی های منطقه به شمار می رود. در کنار همه این زیبایی ها، دهکده گردشگری حیران نیز در این مکان قرار دارد و با امکانات تفریحی و اجتماعی خوبی پذیرای گردشگران است.

معرفی پاس حیران

گردنه حیران یکی از نقاط دیدنی منطقه آستارا محسوب می شود که راه ارتباطی بین اردبیل و آستارا است و در تقسیمات جغرافیایی منطقه جزء گیلان به حساب می آید. این گردنه به 3 روستای مختلف به نام های حیران علیا، حیران میانی و حیران سفلی تقسیم می شود.

دیدنی ترین پاس ایران / پاس حیران;  جاذبه زیبا و دیدنی آستارا

جالب است بدانید که حیران در لغت به معنای «منطقه ای محصور در مه و ابر» است که ریشه در زبان تالشی دارد. این منطقه نیز مانند نام خود در اکثر فصول سال در مه و ابر قرار دارد.

البته دلیل این مه و ابر، ارتفاع زیاد این منطقه نیست، بلکه در واقع ارتفاع زیاد گردنه است. این منطقه از سطح دریا 1500 متر ارتفاع دارد و بسیاری از کارشناسان رطوبت ایجاد شده توسط دریای خزر را دلیل اصلی وجود مه و ابر در این منطقه و مناطق اطراف آن اعلام کرده اند.

این گردنه بین اردبیل و آستارا قرار دارد و از یک طرف با جنگل و از طرف دیگر دره نسبتا عمیقی احاطه شده است. به همین دلیل موقعیت جغرافیایی گردنه حیران را بسیار خاص می دانند.

رود ارس از دل دره مجاور گردنه ای که مرز آذربایجان و ایران است می گذرد.

همچنین 3 روستای حاجی امیر بالا، حاجی امیر بین و روستای وانه بین در اطراف این گردنه قرار دارند. این روستاها از امنیت جغرافیایی و سیاسی زیادی در منطقه برخوردارند.

یکی از زیبایی های منطقه این است که با ورود به گردنه با تونل های متعدد مه و ابر مواجه می شوید.

ناگفته نماند که در حاشیه جاده زیبا و همیشه سرسبز این منطقه حیوانات اهلی زیادی نیز حضور دارند. همچنین موقعیت جغرافیایی گردنه باعث شده شغل اکثر مردم این منطقه دامداری و کشاورزی باشد. وجود مناظر جذاب و شگفت انگیز، فضاهای گردشگری و فرصت های بی نظیری را برای سرمایه گذاری درونی برای این منطقه ایجاد کرده است که همگی نویدبخش آینده ای بسیار روشن برای آن است.

جاده پرپیچ و خم این گردنه به قدری زیبا و چشم نواز است که نمی توان با یک بار عبور از آن، عقل را از دست داد. این جاده در هر فصل زیبایی خود را دارد.

دیدنی ترین پاس ایران / پاس حیران;  جاذبه زیبا و دیدنی آستارا

البته ایران زیبا، پر از شگفتی ها و مکان های دیدنی است که هر کدام می توانند لحظات بی نظیری را برای شما رقم بزنند.

به عنوان نکته پایانی به یاد داشته باشید که اگر سفر شما به گردنه حیران در فصل زمستان است، زنجیر بخاری و یک خودروی بدون لکه را همراه خود داشته باشید تا با خیال راحت از این گردنه عبور کرده و به مقصد برسید.

اگر می خواهید از تهران به سمت گردنه حیران که یکی از جاذبه های آستارا است بروید، حدود 633 کیلومتر پیش رو دارید. برای این کار باید اتوبان قزوین – رشت را طی کنید و پس از حدود هفت ساعت و نیم رانندگی در این مسیر، به این مکان زیبای طبیعی برسید.

دیدنی های گارنت حیران

تله کابین گنده حیران

در سال 1390 تله کابین حیران افتتاح شد تا مردم با این تله کابین زیبایی مناظر اطراف را بهتر از قبل ببینند. این موضوع باعث شد تا گردشگران بیشتر به این منطقه جذب شوند.

در واقع این تله کابین را باید یکی از پروژه های ارائه مناظر شگفت انگیز، یک مقصد گردشگری خاطره انگیز و موفق دانست. تجهیزات مربوط به کابین ها و عملکرد آنها ساخت اتریش بوده و بسیار ایمن می باشد. با تله کابین کاردانه حیران می توانید مسافتی در حدود 1500 متر با ارتفاع 1720 متری را تجربه کنید. یکی از مکان هایی که با تله کابین می توانید ببینید، قلعه شیندان یا قلعه گور بابک است که مربوط به دوره ساسانی است و در آذربایجان واقع شده است. یکی از جذاب ترین تفریحات حیران تله کابین آن است که می توانید با سفر به این گردنه آن را تجربه کنید.

شینا حیران

یکی از فعالیت های دیگری که می توان در گردنه حیران انجام داد، سورتمه سواری است. در آخرین ایستگاه تله کابین یک سورتمه مارپیچ ساخته شده است که از میان درختان مارپیچ می چرخد ​​و این گزینه در بین جوانان بسیار جذاب است و طرفداران زیادی دارد.

دیدنی ترین پاس ایران / پاس حیران;  جاذبه زیبا و دیدنی آستارا

طول این سورتمه 1500 متر است که به عنوان طولانی ترین و بلندترین سورتمه ایران شناخته می شود. شایان ذکر است که دو بزرگسال نمی توانند همزمان از سورتمه حیران استفاده کنند.

زیپ لاین در سراسر حیران

این گزینه برای کسانی مناسب است که جسارت بالایی دارند و مشکلی برای آویزان شدن به کابل در محیطی وحشتناک ندارند. زیپ لاین گردنه حیران طولانی ترین و مرتفع ترین در خاورمیانه است که محیطی هیجان انگیز برای گردشگران است. طول کابل زیپ لاین گردنه حیران به 1250 متر می رسد و ارتفاع آن در برخی نقاط بیش از 60 متر تخمین زده می شود که هزینه ساخت آن بالغ بر 10 میلیارد ریال است.

کارتینگ حیران کارتینگ

پیست کارتینگ گردنه حیران مانند جاده پر پیچ و خم است تا بتوانید این بار در امنیت کامل هیجان بیشتری را تجربه کنید. خودروهای موجود در Hiran Karting هندلینگ بالا و چسبندگی عالی دارند. بنابراین قطعا برای کسانی که می خواهند رانندگی ایمن با سرعت بالا را تجربه کنند مناسب است.

دیدنی ترین پاس ایران / پاس حیران;  جاذبه زیبا و دیدنی آستارا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا