ایران گردی

بازدید از روستای موئیل را از دست ندهید

تودی تریپا _ خدمات توریستی: روستای زیبای مویل یکی از روستاهای واقع در شهرستان مشگین شهر استان اردبیل است که در 15 کیلومتری شهرستان مشگین شهر قرار دارد.

این روستا در دره ای زیبا در دامنه سبلان واقع شده و دارای مناظر بسیار زیبایی است.

این روستا که در ارتفاع 2100 متری قرار دارد طبیعتی سرد و کوهستانی دارد و رودخانه معروف خیاوچای نیز از کنار روستا می گذرد.

این روستا در گذشته یکی از ویلاهای واقع در مسیر کوچ ایل معروف شاهسون بود که کم کم در حال تبدیل شدن به روستایی بزرگ است. اما دره ها مویل یکی از مسیرهای کوه ایل شاهسون اردبیل به علفزارهای بالادست مانند ایلگار است.

آشنایی با روستای مویل

روستای مویل یکی از جاهای دیدنی مشگین شهر محسوب می شود. این روستا در فاصله 15 کیلومتری جاده مشگین شهر به اردبیل و به سمت جنوب شرقی قرار دارد.

ارتفاع این روستا از سطح دریا حدود 2180 متر است که آن را در زمره سردسیرترین روستاهای کشور قرار داده است. این روستا از شمال و جنوب به ارتفاعات سبلان ختم می شود.

حتما از روستای مویل دیدن کنید

روستای مویل به دلیل قرار گرفتن در منطقه ای کوهستانی تابستان های معتدل و زمستان های بسیار سردی را تجربه می کند. روستای مویل در دامنه غربی کوه سبلان قرار دارد.

دامنه های این کوه مکان بسیار خوبی برای استفاده از انرژی زمین گرمایی است. به همین دلیل در اطراف این روستا چشمه های آب گرم فراوانی وجود دارد.

همچنین در چند سال اخیر تعدادی چشمه آب گرم مصنوعی در این منطقه ساخته شده است که می تواند در صنعت گردشگری به مردم این روستا کمک کند.

با توجه به قرار گرفتن روستای مویل در دامنه کوه، دسترسی به آن کوهستانی است که البته برای رفت و آمد با ماشین مناسب است و در سال های اخیر چندین بار بازسازی شده است.

راه اصلی رسیدن به روستای مویل استفاده از جاده اصلی مشگین شهر اردبیل است. سپس برای رسیدن به روستای مویل باید از جاده مویل استفاده کنید و با رسیدن به دوراهی دیزو مویل باید از خروجی مویل بروید.

جمعیت روستای مویل در آخرین سرشماری 1219 نفر گزارش شده است. بیشتر مردم روستا به کشاورزی و دامداری مشغول هستند. البته با گرایش نسل جوان به مشاغل دیگر، رونق این دو حرفه در این روستا کمی کاهش یافته است.

این روستا در واقع ییلاق اقوام مختلف بوده که با مهاجرت عشایر شاهشون به این منطقه تبدیل به روستایی شده است.

جاذبه های درجه یک روستای مویل

ساری گونی، دوله سر، کارا کیه و گیویل درسی از ارتفاعات سبلان هستند که شامل این روستا و دره وسیع آن می شود.

این روستا در مسیر صعود به قله های سبلان از جمله قله معروف کسری قرار دارد، اما در اطراف این روستا علاوه بر چشم اندازهای دره ها و کوهپایه های آن، جاذبه های طبیعی زیادی وجود دارد.

حتما از روستای مویل دیدن کنید

آبشار گورگور خیاوچای یکی از جاذبه های نزدیک این روستا است و طرفداران زیادی دارد.

این آبشار زیبا با چشم اندازی جذاب در هر چهار فصل سال پناهگاه دوستداران طبیعت است. علاوه بر این، آبشار زیبا و بکر جهان درسی نیز در نزدیکی روستای مویل قرار دارد.

روستای مویل در مسیر یک کمربند آتشفشانی قرار دارد و همین امر باعث شده چشمه های آب گرم زیادی در آن دیده شود.

در مرکز روستا حوض آب گرم مویل قرار دارد که دارای دو حوض آب گرم زنانه و مردانه است و از آن آبی با دمای بیش از 40 درجه می جوشد که برای درمان بیماری های عصبی و مشکلات پوستی بسیار مفید است.

چشمه های آب گرم آق سو و یال سوئی از دیگر چشمه های اطراف روستا هستند که به صورت سنتی مورد استفاده قرار می گیرند و خواص دارویی فراوانی دارند.

مجتمع آب درمانی قینرجه، مجتمع آب درمانی قطورسوی و مجتمع آب درمانی ملک سوی نیز در مجاورت این روستا قرار دارند و آن را به یک مرکز گردشگری معروف تبدیل کرده اند.

گازبوس هایی در روستا برای پذیرایی از گردشگران ساخته شده و راه دسترسی نیز آسفالت شده است.

آبشار گورگور خیاوچای

آبشار گورگور خیاوچای در بخش شمالی روستای مویل و در دامنه شمالی سبلان قرار دارد. این آبشار با ارتفاع حدود 12 متر دارای حوضچه ای مدور است که زیستگاه ماهی قزل آلا است که از گونه های کمیاب ماهی قزل آلا به شمار می رود.

این آبشار در حدود 20 کیلومتری مرکز مشگین شهر و پنج کیلومتری روستای مویل است.

منطقه گردشگری اطراف آبشار گورگور مساحتی در حدود 200 متر مربع را در بر می گیرد. مناظر زیبای اطراف این آبشار، آب تمیز و زلال آبشار گوارا، کوه های پشت آبشار گورگور از جاذبه های وصف ناپذیر این منطقه هستند.

حتما از روستای مویل دیدن کنید

اوج کسری

کوه کسری از دیگر جاذبه های طبیعی است که گردشگران می توانند در روستای مویل از آن لذت ببرند. این قله از قله سبلان است که سومین قله مرتفع است. علاقه مندان به کوهنوردی می توانند با کمک کارشناسان حاضر به کوه کسری صعود کنند.

قشلاق کراکیا

یکی از مناطق نزدیک روستای معیل قشلاق قراقیه از دیگر ویژگی های شهرستان مشگین شهر است. این منطقه در مسیر جاده اصلی اردبیل به مشگین شهر قرار دارد.

نام این روستا به فارسی کوه سیاه است و دلیل نامگذاری آن شاید همسایگی این روستا با کوه سنگ سیاه اطراف روستا باشد.

چشم انداز زیبای این روستای بالای کوه و همچنین مناظر زیبا از جمله مواردی است که گردشگران را برای بازدید از این مکان متقاعد می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا