ایران گردی

بازدید از حمام دیدنی سلطان امیراحمد کاشان

تودی تریپ: حمام سلطان امیر احمد که یک حمام تاریخی است در کاشان در استان اصفهان قرار دارد. با توجه به آثاری که در اثر زلزله بر روی این بنا به جا مانده، این حمام را به دوره سلجوقیان نسبت می دهند، اما سربینه یا رختکن در دوره قاجاریه ساخته شده است. حمام سلطان امیر احمد به دلیل معماری منحصر به فردش مشهور است. معماری و تزئینات به کار رفته در این حمام، این اثر را به اثری ارزشمند تبدیل کرده است که هر ساله مورد بازدید گردشگران زیادی قرار می گیرد.

درباره حمام تاریخی سلطان امیر احمد

حمام تاریخی سلطان امیر احمد یکی از قدیمی ترین حمام های ایران است. قدمت این حمام به دوره سلجوقیان می رسد. زلزله مهیبی که در سال 1150 رخ داد باعث تخریب این بنا شد. بنای فعلی حمام سلطان امیر احمد بر روی بنای قدیمی در دوره قاجاریه در سال 2154 ساخته شده است. این حمام زیبا در سال 1355 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بازدید از حمام زیبای سلطان امیر احمد کاشان

حمام سلطان امیر احمد از دو قسمت اصلی کوچک و بزرگ تشکیل شده است که هر کدام دارای قسمت های مختلفی می باشد:

ورودی: اولین فضا حمام سلطان امیر احمد جلوهان است که این فضا به جلو می رسد. تخته سر یکی از مهم ترین قسمت های معماری حمام است. این قسمت از حمام با آسترهای ظریف، گچ و گچ تزئین شده است. بعد از ورودی اصلی، فضایی دهلیز شکل وجود دارد که با راهرویی پیچ در پیچ بازدیدکنندگان را به سمت سربینه هدایت می کند.

ساربین: ساربین در واقع رختکن امروزی است. بیشتر تزئینات حمام های سنتی در سر استفاده می شود. گچ بری زیبای این حمام بسیار جذاب است.

این قسمت از حمام سلطان امیر احمد به شکل هشت ضلعی است که در وسط آن حوضی بزرگ قرار دارد. در اطراف دریاچه مکان هایی برای استراحت برای بازدیدکنندگان وجود دارد.

گرم خانه: گرم خانه قسمت اصلی حمام و حمام است. این قسمت نسبت به قسمت های دیگر راحت تر است. گلخانه به 3 بخش با 4 ستون تقسیم می شود.

بازدید از حمام زیبای سلطان امیر احمد کاشان

قسمت مرکزی آن به خزانه منتهی می شود و دو قسمت جانبی آن برای استحمام است و در وسط آن آبخوری دارد. در کنار خزانه، گلخانه کوچکتری قرار دارد که مورد استفاده اعیان بود.

سقف حمام: جذاب ترین قسمت حمام سلطان امیر احمد سقف آن است. گنبدهای سقف با شیشه عدسی محدب تزئین شده است.

این شیشه ها نور لازم حمام را تامین می کنند اما از طرفی دید داخل را مسدود می کنند. پشت بام نمایی جذاب از کاشان دارد و اگر اهل عکاسی هستید این مکان شما را مجذوب خود می کند.

معماری دیدنی حمام سلطان امیر احمد

حمام یکی از سخت‌ترین ساختمان‌ها به حساب می‌آید، در واقع اصول و قواعد ساخت و ساز و الزاماتی وجود دارد که رعایت این قوانین مستلزم شناخت معماری مدرن ایرانی است.

در قدیم حمام های عمومی را در زیر سطح زمین می ساختند تا دمای داخلی آن حفظ شود تا گرما از داخل حمام خارج نشود و محیط در همان دما باشد.

بازدید از حمام زیبای سلطان امیر احمد کاشان

حمام سلطان امیر احمد به شکل یک تالار بزرگ هشت ضلعی با حوضی هشت ضلعی در وسط است، فضای میانی از 8 ستون تشکیل شده است که فضای نشیمن را از فضای میانی جدا می کند.

وسعت حمام سلطان امیر احمد 1102 متر مربع و دارای تزئینات هنری اسرارآمیز بسیار زیبایی است و در دیوارهای آن از سنگ آهک و گچ مخصوص استفاده شده است. گردشگران وقتی وارد این حمام می شوند زیبایی آن را می بینند و به فکر آن ها می افتند و به چگونگی ساخت آن می اندیشند.

کنده کاری های آهکی با نقش برجسته بر روی سطح سنگ آهک حک شده است که یکی از تزئینات زیبای معماری هنری ایرانی به شمار می رود.

بازدید از حمام زیبای سلطان امیر احمد کاشان

حمام سلطان امیر احمد متشکل از دیوارها و طاق‌هایی با تزئینات منفرد، کاشی‌های فیروزه‌ای و آبی طلایی، گچ بری‌های ۷ لایه و معماری خاص و گرانبهایی است که آن را به یکی از گرانبهاترین حمام‌های هنر ایران باستان تبدیل کرده است.

از گنبدهای کوچک و بلند در شکل سقف استفاده شده است و معرق هایی با کنده کاری های خاص و نقاشی های دیواری از ویژگی های حمام سلطان امیر احمد است که جذابیت بصری زیادی به بنا می دهد.

در حمام سلطان امیر احمد از 2 چاه برای تامین حمام و لوله هایی برای انتقال آب بین قسمت های مختلف حمام استفاده می کردند. در قدیم که لوله‌های پلاستیکی وجود نداشت، با لوله‌های سفالی که در حمام‌های قدیمی استفاده می‌شد، کار می‌کردند.

بازدید از حمام زیبای سلطان امیر احمد کاشان

شیشه رنگی زیبایی در حمام سلطان امیر احمد به نام گلجم در طاق های گنبدی به شکل تعدادی دایره برای جذب نور از سقف و زیبایی و مقداری در دیوارها قرار داده شده است که یکی از زیبایی های معماری است. این حمام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا